Firma BGH Network S.A. powstała w 1998 roku jako spółka produkcyjno-handlowa i prowadzi produkcję i dystrybucję szerokiej gamy wyrobów ceramicznych, kontynuując długoletnią tradycję wytwarzania porcelany stołowej na Górnym Śląsku.
Mury fabryki w przemysłowej części Katowic na pograniczu dzielnicy Zawodzie i Bogucice powstały w latach 80-tych XIX wieku. Pierwsza produkcja porcelany ruszyła w 1925 roku w fabryce należącej do koncernu "Giesche". Georg Giesche stworzył tę fabrykę na bazie innych istniejących zakładów min. szopienickiej "Elektroporcelany".
Plakietka reklamowa Giesche. (lata 30. XX w.)
Serwis kawowy, fason Empiro. (lata 30. XX w.)
Przez cały okres międzywojenny fabryka należała do wiodących producentów w branży, prężnie konkurując z fabrykami w Ćmielowie i Chodzieży, a także z importowanymi wyrobami z Dolnego Śląska znajdujących się wtedy na obszarze Niemiec.
|
Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i przekształcona w Zakłady Porcelany "Bogucice", które istniały do 1993 roku. W 1994 roku produkcję przejęła spółka Porcelana Śląska Sp. z o.o. i prowadziła ją do 2008 roku. Uruchomienie produkcji przez Porcelaną Śląską było poprzedzone remontami i modernizacją procesu technologicznego. W kolejnych latach wprowadzano nowe technologie prasowania wyrobów i wypału.
Serwis kawowy, ZP "Bogucice". (lata 50. XX w.)
Plastycy współpracujący z firmą stworzyli wiele niepowtarzalnych wzorów, kładąc szczególny nacisk na piękno, elegancje i harmonię. Kontrakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych pozwolił porcelanie z Bogucic zaistnieć na stołach wszystkich polskich placówek dyplomatycznych. Co ciekawe, porcelana z Katowic nie po raz pierwszy trafiła na stoły dyplomatów - już w okresie międzywojennym polskie placówki dyplomatyczne były zaopatrywane przez fabrykę Giesche.
Serwis dyplomatyczny (lata 90. XX w.)
Dziś BGH Network S.A tworząc piękne kolekcje wyrobów z porcelany odzwierciedla najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, które zyskują uznanie wśród nabywców w kraju i poza jego granicami.
|