Start O nas Oferta eSklep Kontakt

O nas

Aktualno?ci Polterabend - weselna tradycja t3uczenia porcelany Kiermasz ceramiczny Trochę historii... O firmie Oferta Produkt Multimedia Czym jest ceramika? Bone China - co to jest? Jak używać porcelanę Polityka prywatno¶ci, pliki cookie Kontakt

Polecamy kolekcje filizanek muzycznych.POLTERABEND - WESELNA TRADYCJA TLUCZENIA PORCELANY

Wszyscy wiemy, że tak szczególnemu wydarzeniu jakim jest ślub, nierzadko towarzyszą inne imprezy odbywające się zarówno przed, jak i po uroczystości głównej. Jednym z takich przedślubnych rytuałów jest Polterabend, czyli inaczej tłuczenie porcelany lub szkła.

Praktykowany jest on głównie na Kaszubach , Górnym Ślasku oraz w okolicach Poznania. Wywodzi się z niemieckiego zwyczaju o tej samej nazwie (niem. polter - hałas i abend - wieczór). Zwyczaj ten przyszedł na Kaszuby z Niemiec. Jest znany też w Austrii, Danii i Szwajcarii. W Niemczech tłuczenie szkła nie jest praktykowane, wobec przesądu, że rozbite szkło przynosi pecha. Korzeni tej tradycji można szukać u pradawnych ludów, które tym zwyczajem odganiały od złe duchy. Takie praktyki stosowali zarówno Germanie jak i Słowianie.

Polterabend rozpoczyna się zwykle w przedweselny piątek. Wtedy to przed domem narzeczonej gromadzą się rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. Wśród nich znajdują się także osoby niezaproszone na przyjęcie weselne, a chcące uczcić tę okazję razem z przyszłą parą młodą. Każdy z gości przynosi ze sobą szklane naczynia, butelki, słoiki ( na Kaszubach, w okolicach Poznania), a na Śląsku wytwory porcelanowe i w specjalnie wyznaczonym miejscu odbywa się tłuczenie owych materiałów. Tłuczący kierują się zasadą "Im więcej hałasu tym lepiej", co sprawia, że często w ruch idą nawet porcelanowe umywalki czy inna armatura.

Na Górnym Śląsku zwyczaj ten przybiera czasami formę fałszywego ślubu (tzw. cygańskie wesele), gdzie przed dom panny młodej przychodzi korowód weselników wraz z fałszywą parą młodą i udawanym księdzem, a następnie wśród śmiechów i żartów przystępuje się do ceremonii ślubnej, składając przy tym życzenia prawdziwej młodej parze. Następnie państwo młodzi w podziękowaniu za odwiedziny, częstują przybyłych gości wódką i przygotowanymi na tę okazje zakąskami. Przyjmują życzenia, bawiąc się wspólnie do późnego wieczoru. Warto wspomnieć, że goście przychodzą na polterabend bez wcześniejszych zaproszeń. Wobec czego nigdy nie wiemy, czego się spodziewać. Sporo zależy od intensywności naszego życia towarzyskiego. Gdy jest ono bujne, musimy być przygotowani na niemałą imprezę. Dlatego, w niektórych domach zabawa trwa nawet do pierwszej w nocy. Przy dźwiękach muzyku, tańcach i toastach, narzeczeni spędzają ostatni wieczór przed ślubem wraz ze swoimi gośćmi. Bywa również, że spotkania Polterabend są znacznie bardziej kameralne i kończą się wraz z nastaniem ciszy nocnej. Jednak tradycja zostaje zachowana.

Oferujemy pakiet 7 kg wyrobów pozagatunkowych w cenie 24 zł.

W sprawie szczegółów oferty prosimy o kontakt:
Salon Fabryczny tel. 693 410 264