Start O nas Oferta eSklep Kontakt

Manufaktura - Kolekcja Muzyczna

Chopin Wieniawski Moniuszko Szymanowski Paderewski Kilar Fitelberg Lutosławski Bacewicz Bogusławski Rubinstein Górecki Nowowiejski Karłowicz Różycki Ogiński Hadyna Sygietyński

Polecamy kolekcje filiżanek muzycznych.
Grzegorz Fitelberg (1879-1953)

Polski dyrygent i kompozytor. W roku 1896 ukończył studia muzyczne w Instytucie Muzycznym w Warszawie pod kierunkiem Stanisława Barcewicza (skrzypce) i Zygmunta Noskowskiego (kompozycja). W 1896 został zaangażowany do orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie pracował do 1904. Od 1901 był również koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Warszawskiej. W okresie tym zajmował się także komponowaniem, odnosząc sukcesy w kilku konkursach. Jako dyrygent zadebiutował w roku 1904 w Filharmonii Warszawskiej.

W 1905 wspólnie z Karolem Szymanowskim, Mieczysławem Karłowiczem, Ludomirem Różyckim i innymi założył grupę kompozytorską Młoda Polska. Stosunkowo szybko zrezygnował jednak z ambicji kompozytorskich, poświęcając się całkowicie dyrygenturze. W tej roli z wyjątkowym oddaniem propagował nowoczesną muzykę.

W latach 1908-11 był dyrygentem Filharmonii Warszawskiej, występując gościnnie w najważniejszych centrach muzycznych Europy (Berlin, Lipsk, Drezno i Wiedeń). W latach 1921-24 pełnił funkcję dyrygenta Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa, z którymi występował m.in. w Paryżu, Londynie, Brukseli i Monte Carlo. Od 1935 kierował orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. W listopadzie 1939 opuścił Warszawę i przeniósł się do Paryża. Lata 1940-45 spędził w Ameryce Południowej i USA.

Po powrocie do kraju, w roku 1947, objął dyrekcję Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W latach 1950-51 był także profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Do jego uczniów należał m.in. Karol Stryja, inicjator Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbywa się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Projekt: Piotr Grzymowski

dekoracja:
Grzegorz Fitelberg

DOSTĘPNE ZESTAWY:

ZESTAW ŚNIADANIOWY

  • FILIŻANKA/SPODEK
  • TALERZ DESEROWY

ZESTAW

  • KUBEK
  • SPODEK

OPAKOWANIE OZDOBNE

 

Informacje o użytkowaniu produktu

Dekoracja ze złotem lub platyną

Sprawdź, jak prawidłowo używać naszą porcelanę