Start O nas Oferta eSklep Kontakt

Manufaktura - Kolekcja Muzyczna

Chopin Wieniawski Moniuszko Szymanowski Paderewski Kilar Fitelberg Lutosławski Bacewicz Bogusławski Rubinstein Górecki Nowowiejski Karłowicz Różycki Ogiński Hadyna Sygietyński

Polecamy kolekcje filiżanek muzycznych.
Karol Szymanowski (1882-1937)

Wybitny polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny, należał do grupy kompozytorów Młodej Polski, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora. W wieku siedmiu lat rozpoczął domową edukację muzyki pod kierownictwem ojca, a potem, u Gustawa Neuhausa, lokalnego nauczyciela muzyki, który odkrył u niego zdolności kompozytorskie.

W latach 1903-1905 przebywał w Berlinie, gdzie poznał Ryszarda Straussa, zainspirowany jego muzyką skomponował swe pierwsze symfonie. W 1914 będąc we Francji zapoznał się z modnym wówczas impresjonizmem, a w szczególności z muzyką Claude'a Debussyego, która była kolejną inspiracją w okresie największej płodności twórczej. Okres wojny spędził w rodzinnej wsi Tymoszówce, intensywnie pracując.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę przeniósł się do Warszawy, gdzie odniósł pierwsze wielkie sukcesy. W 1930 cierpiący na gruźlicę na stałe zamieszkał w Willi Atma w Zakopanem. Zmarł w sanatorium w Lozannie w 1937 r.

Projekt: Piotr Grzymowski/Bogdan Kosak

dekoracja:
Karol Szymanowski

DOSTĘPNE ZESTAWY:

ZESTAW ŚNIADANIOWY

  • FILIŻANKA/SPODEK
  • TALERZ DESEROWY

ZESTAW

  • KUBEK
  • SPODEK

OPAKOWANIE OZDOBNE

 

Informacje o użytkowaniu produktu

Dekoracja ze złotem lub platyną

Sprawdź, jak prawidłowo używać naszą porcelanę